− Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
− To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść − odparł Kot-Dziwak.
− Właściwie wszystko mi jedno.
− W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.

Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów
Tłumaczenie: Antoni Marianowicz

Chodź, opowiem Ci bajeczkę… Znasz zapewne Alicję z Krainy Czarów − dziewczynkę, która zgubiła się w Zaczarowanym Lesie? Nie wiedziała, gdzie jest i dokąd pójść, zapytała kota o drogę, ale on jej nie wskazał, gdyż nie podała mu celu swojej podróży. Podobnie jest w życiu. Jeśli chcesz coś zrobić ze swoją karierą zawodową, ale nie wiesz co, to dopóki się nie dowiesz, czym jest to „coś”, będziesz stać w miejscu.

Walt Disney przedstawia…

Tego pana pewnie też nie muszę Ci przedstawiać. Poza kultowymi bajkami, z których jest znany, stworzył model wyznaczania celu, składający się z trzech etapów: marzyciela, realisty i krytyka.

 1. Marzyciel
  Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, warto, abyś trochę „pobujał w obłokach”. Na tym etapie postaraj się zupełnie oderwać od rzeczywistości i wyobrazić sobie, co byś chciał robić, gdyby wszystko było możliwe. Zwizualizuj sobie to marzenie. Wyobraź sobie, że już je zrealizowałeś. Jak się czujesz? Co widzisz? Co robisz? Postaraj się jak dokładniej przyjrzeć tej wizji.
  Pomyślisz pewnie: „Takie bajki to możesz dzieciom opowiadać. Trzeba przecież myśleć realistycznie”. Owszem, trzeba, i to jest kolejny krok Disneya, ale życie pokazuje, że wszyscy wielcy ludzie osiągnęli sukcesy właśnie dlatego, że odważyli się marzyć.
 2.  Realista
  Teraz pora zejść na ziemię i zastanowić się, w jakim zakresie realne jest zrealizowanie tego marzenia. Co musisz zrobić, aby marzenie się spełniło?
 3. Krytyk
  Przyjrzyj się krytycznym okiem pomysłom Realisty. Zastanów się nad potencjalnymi problemami i zagrożeniami. Nigdy jednak nie krytykuj Marzyciela!

Po wykonaniu tych trzech kroków powinieneś mieć już określony cel. Oczywiście metod pomagających Ci w wyznaczaniu celów jest mnóstwo. Z pewnością znasz SMART-a 😉 Teoria ta mówi, że cel powinien być: Szczegółowy, Mierzalny, Atrakcyjny, Realny i Terminowy. Rozwinięć powyższego akronimu w języku polskim jest wiele, jednak wszystkie tego typu sposoby sprowadzają się do jednego: aby zacząć działać musisz mieć wyznaczony cel, który później jasno określasz i precyzujesz, w jaki sposób będziesz go realizować.

Morał

Morał z tego taki, że musisz wiedzieć, dokąd chcesz iść, żeby tam dojść, a rozmyślania warto zacząć od marzeń i refleksji nad tym, co tak naprawdę chciałbyś robić w życiu. Potem zamiast wzdychać do księżyca, sięgnij po niego 😉

Jak to mawia Jakub Bączek:

„Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *