W jaki sposób szukać pracy? Czy samo odpowiadanie na oferty wystarczy, czy są jakieś inne metody? Przedstawię Ci mój sposób na poszukiwanie pracy w  czterech krokach

  1. Wyznacz cel

Zanim zaczniesz szukać pracy, przeanalizuj sytuację, a dokładniej samą/samego siebie. Zastanów się, jaka/jaki jesteś, co Ci sprawia przyjemność, jakie zadania z łatwością Ci przychodzą. Kiedy rozpoznasz swoje mocne strony, świadomie wybierzesz stanowisko, a potem przygotujesz dokumenty aplikacyjne i zaprezentujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Więcej o wyznaczaniu celów możesz poczytać tutaj.

  1. Określ czas

Kiedy wyznaczysz już swój cel, określ do kiedy chcesz znaleźć pracę. W internecie aż się roi od kawałów i memów dotyczących tak zwanych deadline’ów. Z reguły głównymi bohaterami tych żartów są studenci, ale nie tylko oni cierpią na przypadłość zwaną prokrastynacją. Dlatego chociaż słowo „deadline” brzmi trochę złowieszczo, tak naprawdę to on motywuje nas do działania i nagle się okazuje, że da się napisać pracę magisterską w jedną noc 😉

  1. Ustal plan działania

Określ konkretnie, jakie działania podejmiesz i kiedy. Możesz na przykład zdecydować, że raz w tygodniu wyślesz przynajmniej dwie aplikacje do pracodawcy.

  1. Wyjdź naprzeciw pracodawcy

Pracodawca zanim zamieści ofertę pracy, poszukuje pracownika innymi kanałami. Jest to całkowicie oczywiste i zrozumiałe. Pomyśl, jeśli szukasz specjalisty, np. dentysty, mechanika itd., to co robisz w pierwszej kolejności? Zapewne pytasz znajomych, czy nie mogliby kogoś polecić. Z reguły chętniej korzystamy z usług poleconych osób, bo wiemy, że jeśli nasz znajomy, do którego mamy zaufanie, był zadowolony, to i my będziemy. Podobnie myślą pracodawcy. Poza tym prowadzenie rekrutacji wiąże się z dodatkowymi kosztami. Coraz więcej firm decyduje się na system poleceń i nawet płaci swoim pracownikom za polecenie kandydata.

Jeśli nie masz tak zwanych „znajomości”, wcale nie jesteś na przegranej pozycji. W dzisiejszych czasach mediów społecznościowych utworzenie sieci kontaktów naprawdę nie jest trudne. Możesz to zrobić chociażby na portalach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych, takich jak: LinkedIn czy GoldenLine. Oczywiście nowe znajomości warto nawiązywać także offline, na przykład na targach pracy, konferencjach itd. Poza dbaniem o tworzenie sieci kontaktów, możesz również złożyć swoją aplikację, nawet jeśli w tym momencie nie jest prowadzona rekrutacja. Wiele firm zachęca do składania ofert podczas targów pracy czy zamieszcza na swoich stronach internetowych zakładkę „Praca”. Nawet, jeśli takiej informacji nie znajdziesz, nie przejmuj się, tylko wyślij CV. Nic nie stracisz, a możesz zyskać!

Żeby Ci unaocznić, jakie są różnice w podejściu pracodawcy i poszukującego pracy do procesu rekrutacji, chcę Ci pokazać piramidę poszukiwania pracy:

 

Kiedy ją zobaczyłam po raz pierwszy, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niby oczywista sprawa, ale na tej grafice widać jak na dłoni, że pracodawca szuka pracownika w odwrotnej kolejności niż Ty pracy. Czasem więc warto zmienić perspektywę, odwrócić swoją piramidę i wyjść naprzeciw pracodawcy 🙂

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *