W tym artykule wymienię wszystkie informacje, które powinny znaleźć się CV i opiszę, dlaczego są takie ważne oraz w jaki sposób należy je eksponować.

 1. Imię i nazwisko

To oczywista sprawa, ale nie sposób o  niej nie wspomnieć. Warto swoje imię i nazwisko wyeksponować i umieścić je w widocznym miejscu zamiast nazwy Curriculum Vitae, która nadal jeszcze bywa spotykana we wzorach CV krążących w sieci, chociaż wpisywanie jej jest całkowicie zbędne.

 1. Zdjęcie

Ten temat jest dość kontrowersyjny. W wielu krajach nie  istnieje zwyczaj zamieszczania zdjęcia w CV.
W Polsce również nie ma takiego obowiązku, jednak fotografia jest mile widziana. Jeśli decydujesz się na wstawienie zdjęcia, zadbaj o to, aby było profesjonalne. Zdjęcie z wesela w pięknym wieczorowym makijażu bądź selfie z wakacji nie jest odpowiednie do CV.  Jak to  mówią: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Rekruter, patrząc na Twoje zdjęcie, już wyrabia sobie opinię na Twój temat.

 1. Dane osobowe

Zazwyczaj podaje się podstawowe informacje kontaktowe takie, jak: numer telefonu, e-mail, adres zamieszkania. Jeśli aplikujesz na stanowisko pracy w innym mieście niż to, w którym mieszkasz, warto obok adresu napisać: „Gotowy/a do zmiany miejsca zamieszkania”.

 1. Podsumowanie zawodowe

Sporo osób nie zamieszcza podsumowania zawodowego w swoim CV. Jednak te kilka słów streszczających cały przebieg swojej kariery zawodowej robi naprawdę ogromne wrażenie i przede wszystkim ułatwia życie rekruterowi, który po przeczytaniu tego krótkiego wstępu wie, z kim ma do czynienia. Poza tym z racji tego, że mało osób zawiera ten element w swoim CV, masz okazję się na ich tle wyróżnić!

Jak więc powinno wyglądać takie podsumowanie? Ma być przede wszystkim zwięzłe i w kliku zdaniach streszczać Twoje CV. Postaraj się, aby odpowiadało na takie pytania, jak: „Kim jesteś?” (funkcja, wykształcenie, branża) oraz jakie masz umiejętności i osiągnięcia. Nie podawaj wszystkich informacji, zawrzyj tylko te najważniejsze. To ma być wstęp zachęcający do przeczytania dalszego ciągu.  Podsumowanie najlepiej zamieścić na samej górze. Jeśli opis spodoba się rekruterowi, jest szansa, że przeczyta całe CV.

 1. Osiągnięcia

To kolejny element, który bywa pomijany w CV, a stanowi ogromną wartość. Postaw się na chwilę w roli pracodawcy. Czego chcesz się dowiedzieć o swoim potencjalnym pracowniku? To, jakie miał obowiązki w swojej pracy, czy jak te obowiązki wykonywał? Oczywiście, że to drugie! Być może się zastanawiasz: „Jakie ja mam osiągnięcia?”. Może myślisz, że osiągnięcie oznacza od razu uzyskanie jakiejś nagrody  albo awans. Z reguły mamy tendencję do pomniejszania swoich zasług, ale uwierz mi, na każdym stanowisku można osiągać sukcesy. Zastanów się, co ostatnio Ci wyszło w pracy, dlaczego byłeś z siebie zadowolony? Może ktoś Cię za coś pochwalił (przełożony, klient, kolega z pracy)? Jeśli jesteś studentem i jeszcze nigdzie nie pracowałeś, to z pewnością odbywałeś praktyki. Pochwal się tym, co Ci się udało 😉. Może działasz w kole naukowym, uczestniczyłeś w organizacji konferencji albo jesteś wolontariuszem? Koniecznie o tym napisz!

Jak pisać o osiągnięciach? Pomocna w tym zakresie będzie metoda „TAK”Triumfy, Analizowanie, Korzyści:

 • Triumfy – zacznij od spisania swoich osiągnięć.
 • Analizowanie – zaznacz, jak ważne było Twoje osiągnięcie, kto był w nie zaangażowany, zastanów się, czy możesz swojemu triumfowi przypisać jakąś liczbę.
 • Korzyści – jaką korzyść odniosła firma w związku z tym osiągnięciem?

Przykładowo opis Twojego osiągnięcia może wyglądać tak:

„Podniosłem kapitał o 5 milionów złotych zainwestowanych z Holandii i Londynu co umożliwiło firmie rozwój bez konieczności ujmowania europejskich wydatków w amerykańskim zestawieniu finansowym”.[1]

 1. Umiejętności

Umiejętności, czyli to, co potrafisz robić. W tej rubryce zazwyczaj pojawia się nasz ulubiony MS Office, którego wszyscy znają i kochają. No właśnie… czy naprawdę dobrze znasz Office’a? Kolejna bardzo ważna umiejętność to znajomość języków obcych i tu zaczynają się schody. Na ile dobrze znam ten język? Jak to określić? Sformułowanie „angielski komunikatywny” potrafi być mylące. Dla kogoś może oznaczać pełną biegłość, a dla drugiego porozumienie się łamaną angielszczyzną. Aby uniknąć tego rodzaju nieścisłości, najlepiej wpisać poziom, np. A2, B1, FCE itd. Jeśli nie wiesz, na jakim poziomie znasz język obcy, możesz się udać do szkoły językowej i wykonać test.  Poza wyżej wymienionymi umiejętnościami, w CV pojawiają się również takie informacje, jak: „prawo jazdy kat. B”, „obsługa kasy fiskalnej” itd., w zależności od branży. Nagle się okazuje, że wszyscy są ekspertami od Office’a, znają angielski, jeżdżą samochodem i…  poza tym nic innego nie potrafią.
A to przecież nieprawda! Podczas konsultacji CV okazuje się, że  każda z osób, z którą rozmawiam mogłaby stworzyć bardzo długą listę swoich umiejętności!  Jestem przekonana, że tak samo jest w Twoim przypadku.  Co wobec tego  możesz dodać do swojej listy umiejętności? Wiele osób wpisuje takie sformułowania, jak: „komunikatywność”, „kreatywność” itd.  Z wymienianiem tego typu cech jest podobnie, jak z Office’m  wpisują to wszyscy. Przez co sformułowania te brzmią jak mantra i kompletnie nie robią wrażenia na pracodawcy. Poza tym, gdy czytam taką długą listę cech, od razu przypomina mi się wiersz Brzechwy Samochwała.  Z pewnością jesteś kreatywny i komunikatywny, ale co taki pusty frazes mówi pracodawcy? Postaraj się zatem pokazać, co potrafisz. Jeżeli uważasz, że komunikatywność jest twoją mocną stroną i jest ona mile widziana na stanowisku, na które aplikujesz, zastanów się jak możesz to słowo pokazać w praktyce. Nie podawaj cech, tylko fakty. Pomyśl, co dana umiejętność dla Ciebie znaczy i podaj przykład.

 1. Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to nieodzowny element CV. Przyjęło się, że historię swojego zatrudnienia zapisujemy w odwrotnej chronologii. To znaczy w pierwszej kolejności podajemy swoje ostatnie miejsce pracy i następnie wymieniamy wcześniejsze zatrudnienie. Większość wzorów sugeruje, aby najpierw podać okres zatrudnienia, następnie miejsce zatrudnienia, a dopiero na samym końcu stanowisko. Proponuję Ci jednak podać w pierwszej kolejności informację o stanowisku i następnie umieścić daty. Skąd ta propozycja? Pomyśl, jakich informacji szuka przede wszystkim pracodawca. Chce wiedzieć, na jakim stanowisku pracowałeś i co robiłeś. Potem może być ciekawy, ile czasu w danym miejscu pracowałeś. Poza podaniem wyżej wymienionych informacji, warto przybliżyć, co robiłeś na tym stanowisku. Zazwyczaj w tym miejscu podawany jest zakres obowiązków przepisany z umowy. Taka „sucha” lista często jest na tyle ogólna, że pracodawca po jej przeczytaniu nadal nie wie, czym tak naprawdę zajmowałeś się w pracy. Cytując Maxa Eggerta, autora książki Doskonałe CV:

„To tak jakby chcieć sprzedać towar na podstawie suchych faktów ze specyfikacji zaopatrzenia, bez opisu jego zastosowania i przydatności”.

Dlatego podawanie takich ogólnych informacji niewiele wniesie do Twojego CV. Napisz po prostu, co  robiłeś.

 1. Wykształcenie

Kolejna informacja, która bez wątpienia powinna się znaleźć w CV to wykształcenie. Wydaje się to sprawą oczywistą, jednak co zrobić, gdy nasze wykształcenie nie jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy? Wówczas tę informację warto podać na końcu CV, a pierwszej kolejności podkreślić swoje umiejętności i doświadczenie. Jeżeli posiadamy wykształcenie wyższe, nie podajemy już informacji o ukończonej szkole średniej, chyba że jest to szkoła, która dała nam odpowiednie kwalifikacje wymagane na stanowisku, o które się ubiegamy.

 1. Kursy, szkolenia

Wymieniając kursy i szkolenia jakie ukończyliśmy podajemy takie informacje, jak:

 • Zdobyte kwalifikacje (certyfikat, uprawnienia)
 • Nazwa instytucji szkoleniowej
 • Data rozpoczęcia – data zakończenia
 • Liczba godzin
 1. Zainteresowania

To element CV, w którym możesz pokazać się jako osoba, mająca swoje pasje. Nie musisz wcale podawać zainteresowań „branżowych”.  Oczywiście, jeśli takowe posiadasz i rzeczywiście ta tematyka Cię pasjonuje, to jak najbardziej wpisuj! W tym fragmencie CV jednak chodzi o odsłonienie rąbka tajemnicy, co robisz w wolnym czasie, czym się interesujesz. Wpisywanie haseł, takich jak: sport, książki, filmy, muzyka, naprawdę nie zdaje egzaminu. Jeżeli rzeczywiście lubisz oglądać filmy, rozwiń tę myśl: „Jaki rodzaj filmów najchętniej oglądasz?”, „Może oglądasz jakiś serial?”. Pozwól swojemu pracodawcy się  poznać. Może się okaże, że Twój szef też lubi serial, który Ty oglądasz? Kiedy informacje zamieszczone w tej sekcji będą spójne z Tobą, nie będziesz miał żadnych problemów z opowiadaniem na ten temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zainteresowania nie muszą być wcale nietypowe. Ważne, żeby były Twoje.

 1. Klauzula

Na koniec pamiętaj, aby umieścić klauzulę. Jeśli tego nie zrobisz, to według polskiego prawa aplikacja powinna zostać odrzucona. Jeżeli masz klauzulę w swoim CV, sprawdź, czy jest ona aktualna. Obecnie obowiązująca brzmi następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).

Kiedy składasz wydrukowane CV osobiście, podpisz się pod klauzulą. Zdarzają się bowiem sytuacje, że pracodawca odrzuca aplikacje z powodu braku podpisu. Choć są to oczywiście skrajne przypadki, lepiej nie ryzykować. Jeśli wysyłasz dokumenty w wersji elektronicznej, nie musisz się podpisywać, jednak kiedy dokumenty są wydrukowane, należy złożyć własnoręczny podpis.

Na dzisiaj tyle 😉 Chętnie dowiem się, jakie elementy zamieszczasz w swoim CV.  Jeśli masz pytania, śmiało się odezwij 😉. Czekam na Twój komentarz!

 

 

[1] Max Eggert, „Doskonałe CV”

 

One Reply to “11 elementów, które powinieneś zawrzeć w CV”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *